27 آذر روز جهانی عاری از خشونت و افراطی گری
نویسنده خبر : مدیر سایت    
یکشنبه 27 آذر 1401      تعداد بازدید: 1363     زبان : فارسی     چاپ    
تاریخ درج خبر : 27/9/1401

خشونت و افراط‌گری همیشه مورد بحث تمامی جوامع و کشورها بوده است و همگی به دنبال راهی برای مبارزه با خشونت و افراط‌گری بوده‌اند که روز به روز به اهمبت آن افزوده می‌شود. برای بیان اهمیت مبارزه با خوشنت و افراط‌گری، روزی به این نام تعیین گردیده است.

در سال ۱۳۹۳ (۲۰۰۳)، کنفرانسی دو روزه‌ای با موضوع جهان علیه خشونت و افراط‌گری با حضور نخبگان، صاحب‌نظران و مقام‌های سابق سیاسی ۳۰ کشور در تهران برگزار کردید. در طی این کنفرانس حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پیشنهاد نام‌گذاری ۱۸ دسامبر معادل ۲۷ آذر ماه را به‌عنوان روز جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری مطرح نمود.حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در طی بیانیه خود در این کنفرانس، بر ارتقای فرهنگ صلح، گفت و گو میان ادیان و تلاش برای مبارزه با خشونت و افراط‌گری تاکید نمود.اهمیت و ضرورت مقابله با خشونت و افراط‌گری در جهان به‌اندازه‌ای بود که این ایده با استقبال جهانی مواجه گردید و سازمان ملل متحد با رای قاطع کشورهای جهان، ۱۸ دسامبر معادل ۲۷ آذر ماه را به این نام تعیین نمود. این نام‌گذاری به حامیان صلح نشان می‌دهد که با پشتکار باید اقدام به مبارزه با خشونت و افراط‌گری نمود.دلیل پیشنهاد این تاریخ برای این مناسبت، سالگرد قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این تاریخ می‌باشد. وی افزود: “اختصاص یک روز برای برجسته نمودن این مفهوم باعث خواهد شد تا خون‌هایی که ناعادلانه در جهان ریخته می‌شوند، پایمال نگشته و جهانیان با اراده بتوانند با خشونت‌های موجود مقابله نمایند؛ همچنین کشورهایی که به‌نوعی از گروه‌های تروریستی حمایت نموده‌اند، باید زین پس کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم خود را متوقف نمایند.
شناخت ریشه‌های افراط‌گری
شناخت ریشه‌های افراط‌گری همیشه حائز اهمیت است زیرا برای شناسایی و حذف تروریسم و افراط‌گرایی باید دلایل، عوامل بیرونی و درونی باید درون‌مایه‌های سیساسی، اجتماعی، اقتصادی و ایدئولوژیک شناسایی گردد. این پدیده، متاسفانه آرامش و آسایش جهانیان را مورد هدف قرار داده و باعث مرگ و آوارگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه در دنیا گردیده است.آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، دو طی دو نامه به جوانان اروپا بیان نمود که خطری که امروزه بشریت را تهدید می‌نماید، بازگتن به دوران جاهلیت است.جاهلیت متاسفانه حرکتی است که انسان را از وادی انسانیت خارج کرده و موجب غفلت وی می‌گردد.رژی بلاشر، شرق‌شناس فرانسوی نیز بیان نموده است که : جاهلیت در واقع شامل پدیده‌های خشونت، درندگی، استبداد و خود پرستی می‌باشد.
حذف خشونت از جهان
جهان عاری از خشونت و افراط‌گری، زمانی فراهم می‌گردد که دولت‌ها با همکاری یکدیگر، سیاست‌هایی را تعیین نمایند که در نتیجه آن افراطی‌گری از بین خواهد رفت؛ برای مثال، اگر کشورهای مقتدر و توانمند با کشورهای همسایه خود سیاست‌هایی را تعیین نموده تا بتوانند خسونت را از بین برده و منجر به کاهش افراطی‌گری در جهان گردد.تعدادی از مسائلی که می‌توانند منجر به خشونت در جهان گردند، وجود تفکرهای غلط و افراطی، توسعه نیافتگی، نیازهای مادی پاسخ نداده، بیکاری، فقر، نبود امکانات زندگی و ناامید بودن از دست‌یابی به آینده‌ای قابل تامل و ارزشمند می‌باشد.
راهکارهایی برای داشتن جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری
در راستا ارتقا فرهنگ صلح و همدلی در جهان، باید اقدامات و راهکارهایی در پیش گرفته شود که در ادامه تعدادی از آن‌ها بیان می‌گردد:

  • افزایش گفت و گو میام ملل و جوامع مدنی با هدف کاهش سوءبرداشت و پیشروی به سوی تفاهم و همکاری بیشتر
  • سعی و تلاش برای گسترش یافتن آموزش همگانی با استفاده از روش‌های تربیتی با هدف ایجاد صلح، تفاهم و مدارا در جهان
  • بیان اهمیت نقش بانوان، جوانان، علمای دینی، روشنفکران، دانشگاهیان و افراد هنرمند، در راستای ارتقا دانش، احساسات و باورهای دینی و اخلاقی جهانیان
  • گسترش دادن همکاری‌های فرهنگی-اقتصادی برای افزایش دادن روند مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در جهان

کلام آخر

همانطور که در طی مقاله بیان گردید ۲۷ آذر ماه روز جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری می‌باشد که به پیشنهاد حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بیان گردیده است. اهمیت مبارزه با این مسائل به‌‍اندازه‌ای بود که تمامی کشورها با این پیشنهاد موافقت نمودند.لازم است بیان نماییم که رفع خشونت در جهان تنها در توان دولت‌ها نیست و تک تک مردم جهان باید برای ایجاد جهانی عاری از خشونت تلاش نمایند. هرکس وظیفه‌ای برای بهتر شدن دنیا برعهده دارد، پس همین امروز برای ساخت جهان بهتر تلاش نمایید.سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمودید و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات کافی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و وظیفه خود را برای ایجاد جهان عاری از خشونت و افراط‌گری انجام داده باشیم.

 

 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.