عملیات مرصاد و شکست توطئه دشمنان
نویسنده خبر : مدیر سایت    
چهار شنبه 5 مرداد 1401      تعداد بازدید: 1444     زبان : فارسی     چاپ    
تاریخ درج خبر : 5/5/1401

عملیات مرصاد یکی از بزرگترین افتخارات رزمندگان اسلام در تاریخ معاصر به شمار می‌رود. این عملیات که توسط منافقین طرح‌ریزی شد با مجاهدت و دلاوری‌های نیروهای مسلح و مردمی به شکست انجامید و در تاریخ مقاومت ایران اسلامی به عنوان صفحه درخشانی باقی ماند.مردم این سرزمین به هنگام تهاجم دشمن هرگز تماشاچی نخواهند بود، بلکه از صخره‌ها عبور به ارتفاعات صعود، قله‌ها را فتح، آتش دشمن را خاموش و آنها را ناکام می‌گذارند و این است، خصوصیت مردم ایران زمین. دشمنان بدانند با مردمی در ستیز و دشمنی هستند که فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده، با دشمنان بزرگی پنجه در پنجه شده و هرگز اجازه غلبه دشمن را نخواهند داد. این مردم فریب گفتار دروغ دشمنان را نمی‌خورند و همه می‌دانند که دشمنان ما در هر سرزمینی که پا گذاشتند، حاصل حضور آنها جز آوارگی، ویرانی، فقر، تخریب، هتک حرمت نوامیس و کشته شدن زنان و بچه‌ها نبوده است.

اینها بخشی از سخنان سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز عملیات مرصاد و در خصوص دلاوری و مقاومت ملت ایران بود. آنچه از بررسی رویکردها و رفتارهای گروهک منافقین برمی‌آید، بیان‌گر این حقیقت است که منافقین همواره در چارچوب راهبردهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و حامیان غربی و عربی آن به مثابه پیاده‌نظام و ارتش نیابتی عمل کرده‌اند و جنایت‌ها و آشوب‌طلبی‌های آنها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گویای این حقیقت است که از هیچ عمل جنایتکارانه چشم‌پوشی نکرده و حتی برای رسیدن به مقاصد پلید خود دست به  اقدامات تروریستی علیه مردم ایران زمین زده‌اند.پنجم مرداد سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد، یادآور شکست توطئه منافقان و دشمنان این مرز و بوم است که با سیلی محکم مدافعان کشور روبه رو شدند
در ۲۷ تیر ۱۳۶۷خورشیدی امام (ره) قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفت اما ۶ روز پس از قبول قطعنامه، نیروهای عراقی توافقات خود را زیر پا گذاشته و دوباره به جنوب و حوالی خرمشهر حمله کردند و حتی توانستند تا آستانه تصرف آن پیش روند، این اقدام سبب شد تا نیروهای دفاعی ایران در جبهه‌های جنوبی مستقر شوند. در این زمان گروهک مجاهدین، عملیاتی با نام فروغ جاویدان و با شعار از «مهران تا تهران» آغاز کرد و رژیم بعث نیز راه نفوذ را برای این گروهک تروریستی باز گذاشت. آنها با تصور این‌که پذیرش قطعنامه ۵۹۸ ناشی از جدایی ملت و دولت است، سعی در رسیدن به اهداف پلید خود کردند. مسعود رجوی سردسته منافقین در آستانه این عملیات به نیروهای خود گفت: «هرجا پای بگذاریم، توده‌های مردم به ما خواهند پیوست و زندانیانی که آزاد می‌کنیم، همیار ما برای پیروزی خواهند بود... شما احتیاجی ندارید که چیزی با خود حمل کنید. ما مثل ماهی در دریای جمعیت شنا خواهیم کرد. آنها هر چه بخواهید به شما خواهند داد.» وی همچینین در شب قبل از عملیات گفت: «بر اساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید… کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند…» در واقع  طولانی شدن جنگ و به‌گمان عده‌ای فرسایشی شدن آن سبب شد که دشمنان از جمله منافقان، صدام و حامیان خارجی او تحلیلی غلط و توهمی از وضعیت کشور داشته باشند. آنها تصور می‌کردند که با طولانی شدن جنگ توان نیروهای ارتش و سپاه تحلیل رفته و مردم به وضعیت موجود بدبین شده‌اند.محمد کرمی‌راد فرمانده لشکر ۱۱ امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام در عملیات مرصاد در خصوص ورود منفقین به غرب کشور گفت: منافقان با تجهیزات و امکانات گسترده که از طرف صدام به آن‌ها اهدا شده بود و سازماندهی منظم طرح حمله گسترده‌ای را از نقاط مختلف خوزستان، ایلام و کرمانشاه برنامه‌ریزی کرده بودند. منافقین با جمع‌آوری دیگر ضدانقلابیون سرخورده، از کشورهای مختلف اروپایی، نیرویی به‌استعداد تقریبی ۱۵ هزار نفر فراهم و با بهره‌گیری از جنگ‌افزارهای اهدایی صدام  دیگر اربابان خود، حمله خود را از غرب کشور به خاک جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند. در این عملیات اعضای گروهک منافقین با ۲۵ تیپ شرکت داشتند و تجهیزات فراوانی از جمله ۱۲۰ دستگاه تانک سبک کاسکاول برزیلی، ۴۰ نفربر پی‌ام‌پی، ۳۰ عرابه توپ ۱۲۲میلی‌متری، حدود ۲۴۰ خمپاره‌انداز، ۱۰۰ موشک آرپی‌جی‌هفت، ۷۰۰ تیربار، ۲۰ تفنگ ۱۰۶ میلی‌متری، ۶۰ مسلسل دوشکا و حدود ۱۰۰۰ خودرو به‌همراه داشتند. آنها این گونه  وضعیت ایران اسلامی را برای اربابانشان ترسیم کرده بودند که نیروهای درون کشور و مردم آمادگی ملحق شدن به منافقان را دارند؛ لذا تیپ‌هایی که تشکیل داده بودند تا تیپ ۲۰۰نفره بود که وقتی بیایند داخل هر شهری تبدیل به لشکر ۱۰۰۰۰ نفری و ۵۰۰۰ نفری می‌شود اما به‌خلاف تصور آنها، مردم هیچ‌گونه همراهی با آنان نکردند، حتی پس از اطلاع از تجاوز مجاهدین خلق، درصدد مقابله برآمدند و به جبهه‌های جنگ اعزام شدند.
چگونگی ورود و شکست منافقین در مرزهای غربی کشور
در خصوص تاریخ و چگونگی ورود منافقین به مرزهای غربی باید اذعان داشت که در سوم مرداد ۱۳۶۷ خورشیدی آنها از مرز خسروی عملیات خود را آغاز کردند و  از آنجا که بیشتر نیروهای ایرانی در جبهه‌های جنوب حضور داشتند، عناصر این گروهک با کمترین درگیری ممکن، وارد کرند شدند، سپس شهر اسلام‌آباد نیز به تصرف نیروهای منافقین درآمد و به ۳۴کیلومتری کرمانشاه رسیدند اما خیلی زود منافقین در پشت ارتفاعات چهار زبر زمین‌گیر شدند و عملیات مرصاد با رمز «یا صاحب‌الزمان (عج)» در پنجم مرداد ۱۳۶۷خورشیدی آغاز شد، این عملیات برای مقابله با خیانت منافقین و مزدوران استکبار جهانی و بازپس‌گیری مناطق اشغال شده در خطوط جبهه میانی جنگ با اتحاد و همدلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش، به‌ویژه پشتیبانی هوانیروز مقتدر ارتش جمهوری اسلامی ایران و هدایت و نقش بی‌بدیل سپهبد شهید علی صیادشیرازی انجام گرفت و موجب پیروزی قاطع رزمندگان  شد. در این عملیات بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره‌انداز ۸۰میلی‌متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره‌انداز ۶۰میلی‌متری و ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶میلی‌متری آنها توسط نیروهای ایرانی منهدم شدند، علاوه بر آن ده‌ها دستگاه تانک، نفربر، خودرو و نیز صدها قبضه سلاح سبک و نیز مقادیری تجهیزات پیشرفته الکترونیکی و مخابراتی به غنیمت نیروهای اسلامی درآمد. در این عملیات، بیش از چهار هزار از منافقان نیز کشته یا زخمی شدند. در عملیات مرصاد ۳۰۴تَن از رزمندگان میهن به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و بدین ترتیب این عملیات  با در هم کوبیدن منافقین و متلاشی کردن یگان‌های نظامی دشمنان به پایان رسید.

بیانیه ارتش به مناسبت سالروز عملیات مرصاد
در چهارم مرداد ۱۴۰۰ خورشیدی ارتش جمهوری اسلامی به مناسبت سالگرد عملیات مرصاد بیانیه‌ای به این شرح منتشر کرد در گزیده‌ای از آن می خوانیم: این عملیات غرور آفرین  و درس آموز که با فرماندهی و هدایت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و شجاعت و ایثار خلبانان غیور هوانیروز و نیروی هوایی در پشتیبانی از رزمندگان ارتش، سپاه و بسیج مردمی اجرا شد، محاسبات دشمنان را در تحلیل و تفسیر آمادگی، همدلی و انسجام مردم و نیروهای مسلح در مواجهه با هرگونه تهدیدی به هم ریخت. ملت بزرگ ایران به تاسی از آموزه های اسلام و راهبردها و اندیشه ژرف مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا (مدظله العالی) و انسجام و یکپارچگی نیروهای مسلح مقتدر اجازه سوء استفاده دشمنان را نخواهد داد و به یاری خدا و به برکت خون شهدا محکم تر از همیشه، سربلندی و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را رقم خواهد زد.

 

 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.