کریسمس و سال نو ۲۰۲۲ میلادی مبارک
نویسنده خبر : مدیر سایت    
شنبه 11 دی 1400      تعداد بازدید: 1724     زبان : فارسی     چاپ    
تاریخ درج خبر : 11/10/1400

کریسمس درواقع جشنی است که در روز ۲۵ دسامبر به منظور بزرگداشت تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود.

 به همین دلیل زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم متفاوت است. کریسمس به دلیل این که نزدیک به سال نو میلادی قرار دارد، در تعطیلات جشن سال نو میلادی قرار می‌گیرد و از همین رو خیلی از افراد آن را با جشن سال نو اشتباه می‌گیرند.

 کریسمس بزرگ‌ترین جشن مسیحیان است و در کشورهایی که دین مردم آن مسیحی است، به شکل‌های متفاوتی جشن گرفته می‌شود. با آغاز جشن کریسمس معمولاً اعضای خانواده به هم هدیه می‌دهند و این روز را در کنار هم سپری می‌کنند. بسیاری از خانواده‌ها در این روز به کلیسا می‌روند و با به جا آوردن مراسم مذهبی در کلیسا آن را جشن می‌گیرند.

در مورد تفاوت کریسمس و سال نو میلادی باید بدانید که این دو روز کاملاً دو جشن مجزا هستند. آیا می‌دانید جشن کریسمس چه روزی است؟ کریسمس روز تولد حضرت مسیح و سال نو میلادی درواقع آغاز سالی جدید در تقویم مسیحیان است. هر چند که زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی متفاوت است، اما از آنجایی که کریسمس و سال نو اغلب نزدیک به هم هستند، از همین رو در بسیاری از کشورها تعطیلات معمولاً از ۲۴ دسامبر شروع می‌شود و تا ۲ ژانویه ادامه دارد.

 در مورد تعطیلات کریسمس و سال نو باید بدانید که قوانین متفاوتی در کشورهای مختلف وجود دارد. در برخی کشورها تنها مراکز آموزشی از کریسمس تا سال نو تعطیل هستند. برخی از کشورها نیز یک یا ۲ روز تعطیلی را برای روز کریسمس و سال نو در نظر گرفته‌اند. در بسیاری از کشورها نیز تعطیلات از ۵ تا ۱۲ روز طول می‌کشد.

 از آنجایی که اطلاعاتی در مورد تاریخ دقیق تولد حضرت عیسی مسیح در دسترس نیست، مسیحیان از ۲۵ دسامبر تا ۱۴ روز بعد آن را جشن می‌گیرند. مسیحیان ارتدکس نیز معتقد هستند که تاریخ تولد حضرت مسیح را در روزهای ۶ و ۷ ژانویه جشن می‌گیرند. این مسیحیان معتقدند که تاریخ تولد و مرگ حضرت مسیح در یک روز است و از همین رو روز وفات حضرت عیسی را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند.

 مهم‌ترین رسوم جشن کریسمس

معمولاً جشن کریسمس از شب قبل آن یعنی ۲۴ دسامبر و با صدای ناقوس کلیساها در غروب آفتاب شروع می‌شود. از آداب و رسوم کریسمس خوردن شام مخصوص کریسمس یعنی بوقلمون بریان شکم پر و درسته در شب کریسمس است. درست کردن شیرینی آدمک زنجبیلی قبل از کریسمس و خوردن آن در روزهای کریسمس هم از جمله رسومات این عید مسیحی است. از دیگر نشانه‌های این روز نیز می‌توان به خوردن آبنبات عصایی کریسمس، بابانوئل با لباس قرمز و ریش سفیدش اشاره کرد که هر سال در روز کریسمس به بچه‌ها هدیه می‌دهد. پخت و سرو شیرینی حلقه‌ای کریسمس هم جزو آداب جشن کریسمس است.

تزئین درخت کریسمس نیز یکی از مهم‌ترین نشانه‌های جشن کریسمس است. در این روز درخت کاج به عنوان درخت همیشه سبز تزئین می‌شود و شکلات، عروسک و مجسمه‌هایی کوچک از آن آویزان می‌شود. در تزئین درخت کریسمس بیشتر از رنگ‌های قرمز، سبز و سفید استفاده می‌شود. سبز نشانه شکوفایی، قرمز نشانه مرگ و زندگی و سفید نماد پاکی است. رنگ طلایی نیز بیشتر برای جلوه بخشیدن به درخت کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 معمولاً در جشن کریسمس تمام خیابان‌ها با چراغ‌های رنگی مزین می‌شوند و درخت کریسمس به عنوان نماد این روز در جای جای شهر قرار می‌گیرد. فستیوال‌ها و جشن‌های خیابانی در اکثر شهرهای دنیا برگزار می‌شود و فروشگاه‌ها برای شب کریسمس تخفیفات ویژه در نظر می‌گیرند. مردم با شور و اشتیاق در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و کودکان به دنبال بابانوئل می‌گردند تا از آن کادو بگیرند. پخش آهنگ‌های معروف کریسمس در گوشه و کنار شهر و خانه‌ها هم جزو جدا نشدنی جشن‌های روز کریسمس است.

 آیا کریسمس واقعا روز تولد حضرت عیسی مسیح است؟

 تاریخچه کریسمس چیست و آیا واقعاً در این روز حضرت عیسی متولد شده است؟ امروزه زمان کریسمس به عنوان سالروز تولد حضرت عیسی مسیح شناخته می‌شود، اما جالب است بدانید که در سال‌های ابتدایی مسیحیت تنها عید پاک به عنوان عید اصلی مردم بود و تولد حضرت مسیح جشن گرفته نمی‌شد.

 از قرن چهارم کلیسا رسماً تولد حضرت مسیح را عید اعلام کرد. اما از آنجایی که تاریخ دقیق تولد حضرت مسیح مشخص نبود و در انجیل نیز قید نشده، از همین رو پاپ جولیوس ۲۵ دسامبر را به عنوان تاریخ کریسمس تعیین نمود. سپس این جشن در سایر کشورهای مسیحی نیز رواج پیدا کرد.

هر چند ممکن است همین امسال هم تاریخ کریسمس ۱۴۰۰ در کشورهای مختلف، در روزهای متفاوتی برگزار شود. معمولاً این موضوع به شاخه‌های دین مسیحیت و با توجه به تصمیماتی که در برخی کشورها گرفته می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

جالب است بدانید که برای ارمنی‌ها روز ۲۵ دسامبر کریسمس نیست. آن‌ها معتقد هستند که تولد حضرت عیسی مسیح در روز ۶ ژانویه است و از همین رو در این روز کریسمس را جشن می‌گیرند.

 جشن کریسمس از چه زمانی آغاز شد؟

 کریسمس چه زمانی است و از چه زمانی جشن گرفتن در این روز رایج شد. قبل از این که بدانید کریسمس کی است و تعطیلات کریسمس از کی شروع میشه شاید برایتان جالب باشد بدانید که از زمان‌های دور و قرن‌ها قبل از این که کریسمس به عنوان تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته شود، سراسر دنیا اواسط زمستان را جشن می‌گرفتند.

 این موضوع حتی در ایران نیز رایج بود و ایرانیان کهن آخرین روز پاییز و شروع زمستان را به عنوان شب غلبه نور بر تاریکی و شب تولد الهه خورشید، میترا جشن می‌گرفتند (شب یلدا). بعدها ترکیب این جشن‌های دیرینه با جشن میلاد حضرت مسیح موجب شد تا ۲۵ دسامبر به عنوان شب کریسمس و جشن بزرگ مسیحیان شناخته شود. جالب است بدانید که اولین جشن کریسمس در دنیا در سال ۳۳۶ در شهر رم ایتالیا برگزار شد.

 چرا سال میلادی از اول ژانویه شروع می‌شود؟

 اول ژانویه ۲۰۲۲ نیز همانند هر سال آغاز سال نو میلادی است. به طور کلی انتخاب ژانویه به عنوان شروع سالی جدید دلیل مشخصی ندارد. در روزگاران گذشته هر یک از اقوام معمولاً روز خاصی را برای شروع سال جدید خود انتخاب می‌کردند. سال نو مقدونی‌ها ابتدای پاییز است. یونانی‌ها اواسط تابستان را به عنوان سال نو خود انتخاب کرده بودند و ایرانیان نیز از قدیم روز اول بهار را به عنوان سال نوی خود قبول داشتند.

مسیحیان نیز برای شروع سال نوی خود روز اول ژانویه را انتخاب کرده‌اند. با این اوصاف آغاز سال۲۰۲۲ مصادف با اول ژانویه است. این موضوع ریشه در امپراطوری روم دارد و از همین رو تاریخ ژانویه ۲۰۲۲ نیز همانند هر سال در همین تاریخ برگزار می‌شود.

 کریسمس در ایران

 با نزدیک شدن به تاریخ ژانویه ۲۰۲۲ در ایران و شروع کریسمس ۱۴۰۰ حال و هوای خیلی از شهرها و خیابان‌های ایران نیز کریسمسی می‌شود. خیلی از ما به دنبال تاریخ کریسمس به ایرانی هستیم. کریسمس در سال ۱۴۰۰ نیز در اقوام مسیحی ایران با شوق و اشتیاق زیادی برگزار می شود. در ایران نیز همانند خیلی دیگر از کشورهای مسلمان، جمعیت مسیحیان کم نیست.

بیشتر مسیحیان ایران ارامنه هستند و معمولاً روز کریسمس را در سراسر ایران در کلیساها جشن می‌گیرند. در بسیاری از خیابان‌های ارامنه نشین در تهران، اصفهان و شهرهای دیگر مردم در اطراف کلیسا جمع می‌شوند. در کنار درخت کریسمس و بابانوئل عکس می‌گیرند و این روز را برای مسیحیان ساکن ایران شیرین‌تر می‌کنند.

 سخن پایانی

 شب کریسمس چه تاریخی است، سال نو میلادی و کریسمس چه زمانی است و در ایران چگونه برگزار می‌شود.سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟ سوالی که احتمالا تا پیش از خواندن این مقاله ذهن خیلی از ما را به خود درگیر کرده بود. برخلاف تصور خیلی از ما، زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم فرق دارد. در واقع جشن کریسمس و جشن سال نو دو جشن مجزا هستند که به دلیل نزدیک بودن با هم برگزار می‌شوند.

 تعطیلات کریسمس در بسیاری از کشورها با شروع جشن کریسمس تا آغاز سال نو ادامه دارد و خانواده‌های مسیحی در این روزها خود را برای شروع سال جدید و جشن و شادی آماده می‌کنند. جشن کریسمس یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین جشن‌های مسیحیان است که در تمام کشورهای مسیحی دنیا جشن گرفته می‌شود.

 

 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.