ورزش آلیش
نویسنده خبر : مدیر سایت    
پنج شنبه 3 آبان 1397      تعداد بازدید: 2378     زبان : فارسی     چاپ    
تاریخ درج خبر : 3/8/1397

آلیش در زبان فارسی به معنی مبایعه و در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن می‌باشد که به عنوان یک نام بر روی یک نوع کشتی محلی نهاده شده که به آن کشتی با شال هم می‌گویند

آلیش در زبان فارسی به معنی مبایعه و در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن می‌باشد که به عنوان یک نام بر روی یک نوع کشتی محلی نهاده شده که به آن کشتی با شال هم می‌گویند. این ورزش از سالهای بسیار دور بصورت یک کشتی سنتی در کشورهایی از جمله قرقیزستان، ازبکستان، ایران، لیتوانی، قزاقستان، … و در کل، آسیای میانه دارای ریشه بوده و در سرزمین پهناور ایراندر مناطقی از جمله استان خراسان، گلستان، مازندران، … دارای آثار دیرینه می‌باشد. فعالیتهای بین‌المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز گردیده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم گردیده و در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در دوبخش آقایان و بانوان برگزار شد.

فعالیتهای بین‌المللی این ورزش از سال 1990 آغاز گردیده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم گردیده و در سال 1995 اولین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در دوبخش آقایان و بانوان برگزار شد. هم اکنون 39 کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و 58 کشور جهان بصورت غیر رسمی در این زمینه فعالیت دارند.اين رشته ورزشي در 70 كشور جهان به صورت غير رسمي فعال بوده و سه قاره ( اروپا , آفريقا و آسيا ) داراي فدراسيون رسمي بوده و 36 كشور در قاره هاي مختلف به صورت رسمي فعاليت و داراي فدراسيون با انجمن مي باشند . چاپان نام لباس يا پوشش آليش است كه بايد قبل از مسابقه آن را تن كنند كه معمولا سبز و آبي رنگ بوده و از كمربند قرمز رنگ استفاده مي شود و استفاده از تي شرت سفيد در زير چاپان الزامي است و خانم ها حتما بايد روسري سفيد رنگ يا هد بند سفيد رنگ استفاده نمايند اين پوشش خاص باعث شد اين رشته ي ورزشي را متعلق به مسلمانان بدانند . آليش رشته اي است كه در آن قدرت , سرعت و چابكي حائز اهميت بوده و از كمربند به عنوان تكيه گاه با مركز ثقل استفاده مي شود كه ورزشكار از آن به عنوان بهترين عامل جهت اجراي فن استفاده مي نمايد . كشتي آليش در واقع همان كشتي كمر به صورت سر پا و با استفاده از كمربند است .مقر فدراسيون جهاني و دبير خانه اين فدراسيون در تهران مي باشد .

 

 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.