21 شهریور شهادت امام زین العابدین
نویسنده خبر : مدیر سایت    
چهار شنبه 20 شهریور 1398      تعداد بازدید: 1824     زبان : فارسی     چاپ    
تاریخ درج خبر : 20/6/1398

امام زین العابدین(ع) امام چهارم شیعیان پس از اینکه شاهد نهضت عاشورا بودند و از آن درس های زیادی گرفتند، یکی از بدترین مصیبتهایشان اسارت به همراه زنان و کودکان کاروان کربلا بود

لقب‏هاى امام سجاد علیه‏السلام

سیدالعابدین، زین‏العابدین، سیدالمتقین، امام‏المؤمنین، سجاد و زین‏الصالحین، از لقب‏هاى امام چهارم شیعیان است که در این میان، دو لقب سجاد و زین‏العابدین، شهرت بیشترى دارد.
هر یک از این لقب‏ها، نشان‏دهنده درجه‏اى از کمال، پایه‏اى از ایمان، مرتبه‏اى از تقوا و اخلاص و میزان اعتماد و اعتقاد مردم به دارنده این لقب‏هاست. او به حقیقت جلوه‏گاه آشکار این ویژگى‏ها بود و این سخنى است که همگى برآنند.

 

چگونگی به شهادت رسیدن امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) در واقعه کربلا و در روزی که امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیدند، به شدت بیمار بود به گونه‌ای که در مواردی که می‌خواستند او را به قتل برسانند. لشکر عمر بن سعد پس از شهادت امام حسین(ع) او را همراه اسیران کربلا به کوفه و شام بردند. خطبه امام سجاد (ع) در شام باعث آگاهی مردم از جایگاه اهل بیت شد. بنابر روایات شیعه، امام سجاد(ع) به دستور ولید بن عبد الملک با سمّ به شهادت رسید. مدفن وی در قبرستان بقیع کنار قبر امام حسن مجتبی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) است.

امام زین العابدین(ع) امام چهارم شیعیان پس از اینکه شاهد نهضت عاشورا بودند و از آن درس های زیادی گرفتند، یکی از بدترین مصیبتهایشان اسارت به همراه زنان و کودکان کاروان کربلا بود و بعد از آن کوشیدند تا یاد و دروس عاشورا را زنده نگه دارند و همواره سوگوار آن مصیبت عظیم بودند تا جایی که هر بار آب میدیدند به یاد تشنگی کودکان و پدر و اصحاب اباعبدالله (ع) میگریستند. حضرت سید الساجدین (ع) پس از گذراندن یک عمر پربرکت که در یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخ اسلام واقع شد از محبوبیت مهمی در بین مردم برخوردار شده بود؛ چراکه فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت (ع) در هر مجلس و محفلی بیان می‌شد و در یک کلام امام (ع) در دل‌ها و عواطف مردم جا گرفته بود. این وضع بر امویان دشوار بود و آن‌ها را می‌رنجاند و از همه کس بیشتر ولید بن عبدالملک کینه امام را در دل داشت. سرانجام در سن 57 سالگی توسط ولید بن عبدالملک مسموم شد و به شهادت رسید.

 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.